Ustęp a liczba zatrudnionych pracowników

Zatrudniam w sumie 16 pracowników. Budynek, gdzie pracujemy, jest tak zaprojektowany, że znajduje się w nim jeden ustęp (a składa się z dwóch kondygnacji). Pracę na jednej zmianie (pracujemy na dwie) świadczy 8 pracowników. Czy w takim układzie mogę mieć jeden ustęp na całe dwie kondygnacje, czy muszę wykonać remont i utworzyć drugi?

Odpowiedź

Zgodnie z §25 ust. 2 zał. nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) w budynkach ustępy powinny być urządzone na każdej kondygnacji. Jeżeli na kondygnacji pracuje mniej niż 10 osób, ustępy mogą znajdować się nie dalej niż na sąsiedniej kondygnacji. Zgodnie z powyższym wynika wprost, że w opisanych warunkach pracy, dopuszczalne jest posiadanie w budynku jednego ustępu z uwagi na liczbę pracowników faktycznie świadczących pracę na jednej zmianie.

Autor: Adam Pisarczuk

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *