Obowiązki kierownictwa w zakresie BHP
Na podstawie art. 212 Kodeksu pracy, osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:
1) organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
3) organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy,
4) dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
5) egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Obowiązki kierownictwa w zakresie BHP – omówienie
Zarówno sam pracodawca jaki i pracownicy sprawujący funkcje kierownicze w zakładzie pracy oraz osoby zarządzające w imieniu pracodawcy zakładem pracy mają obowiązek organizowania pracy zgodnie z przyjętymi zasadami i przepisami bhp oraz zabezpieczać pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi oraz innymi chorobami związanymi z szeroko pojętym środowiskiem pracy a także dbać o stan pomieszczeń pracy na nadzorowanych stanowiskach pracy i wypełniać zalecenia lekarza medycyny pracy.
Elementem właściwego wykonywania obowiązków kierowniczych w zakresie bhp, jest prawo do egzekwowania przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązki kierownictwa w zakresie BHP – środki ochrony indywidualnej
Art. 212 nakłada również na osoby kierujące istotny obowiązek dbania o sprawność środków ochrony indywidualnej przydzielanej pracownikom oraz środków ochrony zbiorowej. Innymi słowy, kierownictwo musi kontrolować stan tych środków i właściwie reagować wobec ich zużycia lub zniszczenia.
Odpowiedzialność kierownictwa w zakresie BHP
W razie niewłaściwego wywiązania się z kodeksowych obowiązków osób kierujących, w skrajnych wypadkach mogą być oni pociągnięci do odpowiedzialności karnej (do 3 lat pozbawienia wolności) lub wykroczeniowej (mandat karny).
Autor: Adam Pisarczuk
Sprawdź specjalistyczne publikacje z zakresu bhp i prawa pracy