Kategoria ryzyka dla grupy działalności
Stopa procentowa składki ubezpieczenia wypadkowego uzależniona jest od kategorii ryzyka ustalanej dla danej grupy działalności. Sama kategoria ryzyka określana jest na podstawie wskaźników częstości poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, stwierdzonych chorób zawodowych i zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Wskaźniki te stanowią średnie arytmetyczne wskaźników częstości i są podstawą do ustalenia cząstkowych wskaźników kategorii ryzyka dla grup działalności, według wzoru matematycznego, określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2002 r. Nr 200 poz 1692 z późn. zm.). Wskaźniki częstości są określane za ostatnie trzy lata kalendarzowe, na podstawie danych GUS. GUS uzyskuje poszczególne dane poprzez realizację obowiązków sprawozdawczych podmiotów, zobligowanych do przekazywania wyżej wymienionych informacji.
Indywidualna kategoria ryzyka dla płatnika składek
Indywidualna kategoria ryzyka dla płatnika składek określana jest przy użyciu wskaźników częstości poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich oraz zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Praca wykonywana w warunkach zagrożenia to praca wykonywana przez zatrudnionych w warunkach przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Wpływ wskaźników częstości dotyczących wypadków przy pracy jest równy natomiastwskaźnika częstości dotyczącego zatrudnienia w warunkach zagrożenia -dwukrotnie większy.
UWAGA!
Wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe jest związana z liczbą osób zgłoszonych do tegoż ubezpieczenia przez płatnika składek. Ustawodawca wprowadził dwa progi liczbowe obejmujące liczbę co najwyżej 9 i co najmniej 10 osób zgłoszonych do ubezpieczenia. Dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia nie więcej niż 9 osób, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi połowę wysokości maksymalnej stopy procentowej, ustalonej dla grup działalności (w chwili obecnej wynosi ona 1,67%). Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana za pomocą iloczynu, który obejmuje stopę procentową dla grupy działalności płatnika składek oraz wskaźnik korygujący.
Stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala ZUS jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek.
Wysokość stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego dla płatnika składek ustala się indywidualnie na okres wynoszący rok składkowy (dotyczy to tylko płatników zgłaszających co najmniej 10 ubezpieczonych). Ostatecznie stopa procentowa składki ustalana jest według zależności zidentyfikowania (wskazania) stopy procentowej dla wyliczonej kategorii ryzyka płatnika składek oraz zastosowania wskaźnika korygującego.
Autor: Adam Pisarczuk
Sprawdź specjalistyczne publikacje z zakresu bhp i prawa pracy